موقعیت جغرافیایی و راه های دسترسی

محدوده مورد مطالعه در نزدیکی روستای دشتور از توابع شهرستان مشکین شهر در استان اردبیل واقع می­باشد. بهترین راه دسترسی به محدوده از طریق جاده آسفالته اهر- کلیبر می باشد، که پس از طی مسافت 35 کیلومتر در این مسیر جاده ییلاقی ورگهان از آن منشعب می­شود. این جاده نیز به روستای دشتور و ورگهان منتهی می­شود. چهار گوش کانسار دوست بیگلو در محل روستای دشتور قابل دسترسی خواهد بود.9

مختصات جغرافیایی محدوده اکتشافی دوست بیگلو

Y(UTM)X(UTM)ضلع
4272200715500A
4272200718500B
4271200718500C
4271200715500D

فعالیت­های اکتشافی انجام شده (قبل از سال 1400)

1- تهیه و جمع آوری مطالعات اکتشافی پیشین ، ارزیابی و تحلیل آنها و تعیین اولویت ها

2- تهیه نقشه توپوگرافی در مقیاس1000 :1با کمک دوربین نقشه برداری به مساحت 150هکتار

3- تهیه نقشه زمین شناسی معدنی در مقیاس 1000 :1 بر اساس نقشه توپوگرافی 1000 :1 با کمک دوربین نقشه برداری به مساحت 150 هکتار با هدف بدست اوردن وضعیت زون معدنی ،گسترش سطحی ، نقشه های آلتراسیون، نقشه های ساختاری و….

4- آنالیزنمونه ها جهت عناصر Cu، Pb، Zn، Mo، Auو … به تعداد 98 نمونه

5- تهیه مقاطع نازک، صیقلی، XRD به تعداد 40 نمونه جهت مطالعات سنگ­نگاری، کانی­نگاری و آلتراسیون

6- انجام عملیات ژئوفیزیکی با روش های, RS وIP مقاطع دایپل پس از انجام برداشت به آرایه مستطیلی ومگنتومتری به تعداد 3000 نقطه از هر دو روش

فعالیت­های اکتشافی انجام شده (سال 1400)

  1. پی جویی در گستره 3 کیلومتر مربع به منظور تعیین محدوده اکتشاف تفصیلی
  2. انجام عملیات ژئوفیزیک تکمیلی به روش IP-RS-5000 نقطه (1916 نقطه IP-RS 3200 نقطه مگنتو متری)
  3. احداث 23 ترانشه به متراژ 1600 متر و لاگینگ و نمونه برداری
  4. حفاری اکتشافی 9 گمانه تا پایان دی ماه به متراژ 1005 متر

مختصری از کانی­زایی کانسار دشتور- ورگهان (شواهد یک کانسار سولفیداسیون بالا)

به طور کلی کانی­زایی کانسار دشتور- ورگهان در ارتباط با یک استوک پورفیری است که در بخش شرقی و مرکزی ناحیه مورد بررسی برونزد دارد. این استوک دارای ترکیبی آندزیت تا توف آندیزیتی بوده و دو نمود کانی­زایی رگه­ای و استورک ورکی را در ناحیه ایجاد کرده است. بر اساس گسترش، شکل و نوع کانی­زایی در چهار گوش دشتور – ورگهان 5 زون کانی­زایی را شناسایی و تفکیک شده‌اند. کانی زایی استوک ورکی عموما در بخش بالایی و مرکزی استوک پورفیری در بخش غربی و مرکزی ناحیه گسترش داشته (زون­های 3، 4 و 5) و شامل شبکه­ای از رگه­­های سیلیسی همراه با دگرسانی آرژیلیک و Vuggy Silica می­باشد. بررسی رگه­های کانی­ زایی نیز حداقل چهار مرحله تزریق سیالات کانه دار را در ناحیه نشان می­دهد. در زون شماره 1 رگه­ها عموما شامل رگه­های باریتی- کربناته- سیلیسی Post-mineralization است.

این رگه­ها حاوی رگچه­های سیلیسی قهوه­ای حاوی اکسیدها و هیدروکسیدهای آهن نظیر گوتیت و هماتیت می­باشند. این دسته از رگه­ها در زون 2 نیز با شدت ضعیف­تر ادامه دارد. زون 2 همچنین حاوی 3 رگه سیلیسی- رسی است که به خوبی ساختارهای شانه مانند و ژئود مانند را نشان می­دهند. این دسته رگه­ها با چنین ویژگیهایی style اصلی کانی­زایی در کانسار دشتور- ورگهان را تشکیل می­دهد.

در زون 3 و 4 نیز دو نوع رگه با ویژگیهای ظاهری متفاوت نمود دارد، رگه های نوع اول همان رگه­های سیلیس- رسی با نمودهای شانه مانند و ژئودی است، این دسته از رگه­ها به لحاظ کانی­شناسی حاوی پیریت، مارکاسیت، گالن، کالکوپیریت و احتمالا آرسنوپیریت و سولفوسالت­های نقره است. شایان ذکر است که جهت تشخیص صحیح و دقیق پاراژنز کانی­زایی دشتور- ورگهان در این فاز اکتشافی 11 نمونه جهت تهیه مقاطع صیقلی و مطالعات کانی­شناسی اخذ شده است. دسته رگه­های دوم شامل رگه­های سیلیسی فشرده و خاکستری رنگ است، که در سطح تازه شکسته آن دانه­های سولفیدی بسیار ریزی نیز قابل مشاهده است که به احتمال قوی پیریت می­باشد. این رگه­ها دسته رگه­های اول را در برخی موارد قطع نمودند.

یکی از ساختارهای جالب توجه دیگر که در کانسار دشتور- ورگهان نمود دارد، نوعی دگرسانی وِیژه تحت عنوان (vuggy silica alteration of porphyry intrution) است. این ساختار در مرکز سیستم­ کانسارهای سولفیداسیون بالا بر اثر شستشوی سیالات اسیدی داغ ایجاد می­شود. ساختار یاد شده بسیار با اهمیت است، زیرا تخلل زیاد آن می­تواند جایگاهی برای تمرکز کانی­زایی بعدی یک سیستم اپی­ترمالی باشد. این ساختارها همچنین می­توانند به عنوان کانال­های عبوری سیالات کانه­دار بعدی نیز تلقی شوند، در اکثر مدل­های اپی­ترمالی مرتبط با استوک­های پورفیری این کانال­ها به صورت پایپ­ها و دیاترم­های برشی در بالای یک سیستم پورفیری نشان داده شده­اند. در کانسار دشتور – ورگهان ساختارهای یاد شده در بخش­ بالای استوک پورفیری در زون­های 4 و 5 به بهترین شکل ممکن نمود دارند، در این زون­ها برش­های هیدروترمالی تشکیل شده در کانال­های عبوری سیالات کانه­دار، ساختارهای vuggy quartz (که گاهی با کانی­های کربناته مس شامل مالاکیت و آزوریت، کانی­های سولفیدی نظیر پیریت، کالکوپیریت، گالن و مارکاسیت پر شده است) و دگرسانی­های آرژیلیکی تا آرژیلیکی پیشرفته مشاهده می­شود.

لازم به ذکر است که در طی این فاز اکتشافی، از تمامی انواع رگه­های کانی­زایی و همچنین سایر نمود­های کانی­زایی نظیر برش­های هیدروترمالی و ساختارهای استوک ورکی نمونه برداری سیستماتیک شده است. نمونه های اخذ شده جهت انجام آنالیزهای مربوطه به آزمایشکاه ارسال شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا